Orkiestra Dęta OSP Gminy Stryszawa

Od 2005 roku każdego kto w niedzielne popołudnie przejeżdża przez naszą wioskę witają dźwięki muzyki. A to za sprawą Krzysztofa Górskiego, który podjął się wyzwania stworzenia i poprowadzenia orkiestry dętej. Oficjalnie Orkiestra istnieje od 15 stycznia 2005. Krzysztof Górski - przez wiele lat był zawodowym członkiem orkiestry górniczej oraz muzykował w Big Bandach. Po latach pracy na Śląsku, na emeryturę powrócił do Kukowa, jednak zamiłowania do muzyki nie stracił. Z pomocą Wójta Gminy Stryszawa, Rady Gminy i lokalnej społeczności udało się wyremontować salę w budynku OSP Kuków na potrzeby orkiestry, zakupić sprzęt i instrumenty. Oficjalnie orkiestra działa pod nazwą Orkiestra Dęta Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Stryszawa z siedzibą w Kukowie.

Nie jest to jednak pierwsza orkiestra na tym terenie. Tradycje orkiestry dętej w gminie Stryszawa sięgają lat przedwojennych (1927r.). Założycielem i kapelmistrzem pierwszej orkiestry był Jan Targosz z Krzeszowa. Prowadził on również chór męski. Niestety kilka lat po założeniu orkiestry kapelmistrz zmarł tragicznie. Jego grób do dzisiaj znajduje się na krzeszowskim cmentarzu. Pan Jan wprowadził zwyczaj grania o poranku w maju z wieży kościelnej pieśni Maryjne. Tradycja ta przetrwała do połowy lat 50 XX w. Orkiestra zrzeszała muzyków m.in. z Krzeszowa, Tragoszowa, Kukowa, Lachowic i Tarnawy. Do orkiestry należeli m.in. Jan Górski, oraz Antonii Krzeszowski - ojcowie jednych z założycieli obecnej orkiestry Krzysztofa Górskiego, oraz Józefa Krzeszowskiego. Orkiestra poza uroczystościami kościelnymi w Krzeszowie uczestniczyła m.in. w procesjach w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po śmierci Targosza funkcję kapelmistrza przejął Antonii Krzeszowski.


W latach powojennych od 1946 do 1955 roku na terenie gminy istniała jeszcze jedna orkiestra dęta, której kapelmistrzem był Wacław Walczakowski mieszkaniec Lachowic - z pochodzenia Czech. W kolejnych latach co prawda w Kukowie, czy Krzeszowie muzyków nie brakowało jednak formalnie nie istniała żadna orkiestra.

Na pierwszej próbie nowej orkiestry w 2005 r. zjawiło się kilku muzyków, a byli to Krzysztof Górski, Józef Krzeszowski, Jan Wójciga, Bogusław Kawa, Edward Targosz, Tadeusz Kachel, Bronisław Moskal, Ryszard Kachel, Kazimierz Targosz, Czesław Balcer, Szczygieł Adam. Pierwszymi uczniami byli Adam Harańczyk, Kamil Miklusiak i Grzegorz Miklusiak. Pierwszy koncert odbył się 3 maja 2005 r. w Krzeszowie podczas Dnia Strażaka. Drugi już znacznie poważniejszy orkiestra zagrała miesiąc później podczas obchodów 60-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kukowie.

Krzysztof Górski widząc potencjał młodzieży zaczął prowadzić z nimi lekcje muzyki. Większość z nich po raz pierwszy trzymała instrumenty w rękach. Z każdym tygodniem chętnych do grania przybywało. A byli to m.in. Maksymilian Bargiel, Adrian Sumera, Justyna Sumera, Marzena Szymska, Mateusz Szymski, Agata Ptak, Jan Kubieniec, Dariusz Ptak, Grzegorz Górski , Marcin Joneczek, Mateusz Szramowiat, Marta Wątroba, Justyna Pająk, Bartłomiej Gołuszka, oraz Artur Madejczyk.


Pierwsze sukcesy przyszły już w maju 2006r. podczas IV Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Zawoi. Wtedy to jury przyznało jej I miejsce w przemarszu i II miejsce w występie scenicznym. Tamburmajorem orkiestry została Beata Nosal, która poza sukcesami z orkiestrą posiada także solowe osiągnięcia. W powiatowym etapie konkursu "Echo" została uznana za najlepszą perkusistkę Przeglądu, natomiast w wojewódzkim etapie "Echa Trombity" Jury uznało ją za najlepszego tamburmajora przeglądu.


Uświetnieniem sezonu była wycieczka i koncert w Szczawnicy we wrześniu.


W 2007 roku z inicjatywy Krzysztofa Górskiego powstała Młodzieżowa Orkiestra Estradowa w skład której wchodzi młodzież z Gminnej Orkiestry Dętej. Po raz pierwszy szerszej publiczności zaprezentowała się w kwietniu podczas XX Małopolskiego Festiwalu Forum Muzycznych Talenty Małopolski 2007 w Zawoi, gdzie wywalczyła pierwsze miejsce. Podczas szczebla wojewódzkiego tego konkursu w Piekarach k. Krakowa również zdobyła I miejsce. Jako jedna z najlepszych grup muzycznych w Małopolsce została zaproszona do słynnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, gdzie zaprezentowała swoje muzyczne umiejętności.


Również w tym dniu dała koncert na krakowskim rynku, który został nagrodzony gromkimi brawami przez turystów i mieszkańców Grodu Kraka. W czerwcu orkiestra wzięła udział w XIII przeglądzie Orkiestr Dętych Echo w Wysokiej podczas którego sięgnęła po największy puchar i jednocześnie zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego w Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych Echo Trombity w Nowym Sączu gdzie zdobyła III miejsce.


We wrześniu została wytypowana do reprezentowania powiatu suskiego podczas V Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych w Polance Wielkiej, gdzie otrzymała Wyróżnienie I stopnia. W 2007 roku do ważniejszych występów należy zaliczyć sierpniowy koncert na rynku w Namestowie na Słowacji, oraz w Knurowie podczas Festynu Spółdzielczego we wrześniu. Do grona członków orkiestry dołączyli Mateusz Młyński, Klaudia Kawa i Marika Miklusiak. W 2007 roku orkiestrę można było usłyszeć 25 razy.

Rok 2008 już od samego początku sprzyjał muzykom. W styczniu orkiestra została nagrodzona przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich "Laurem Babiogórskim". Kolejne sukcesy to pierwsze miejsce w XXI Małopolskim Festiwalu Forum Muzycznych Talenty Małopolski 2008.


Orkiestra również okazała się bezkonkurencyjna podczas V Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Sidzinie. Wywalczyła I miejsce w przemarszu jak i występie scenicznym. Miesiąc później sięgnęła po złoto podczas Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych "Echo" w Łętowni. Ósmego czerwca wzięła udział w XX Regionalnym Przeglądzie Orkiestr OSP w Busku Zdroju – występ został nagrodzony 4 miejscem.


Jednak chyba największym sukcesem jak dotąd był udział w VI Małopolskim Przeglądzie Orkiestr OSP . Na 137 orkiestr z Małopolski nasza orkiestra uplasowała się na IV miejscu.


W sumie orkiestra zagrała 33 razy. Do ważniejszych występów poza konkursami można zaliczyć 3 strażackie jubileusze 95-lecie OSP Lachowice połączone z gminnymi obchodami Dnia Strażaka w maju, 60-lecia OSP Krzeszów w czerwcu, oraz 100-lecia OSP Gilowice w sierpniu.22 mają orkiestra uświetniła procesję Bożego Ciała w Krzeszowie. Było to niezwykłe wydarzenie ze względu na fakt, że po raz pierwszy od równych 50 lat w tej parafii tą uroczystość uświetniła orkiestra dęta.Jako jedna z nielicznych orkiestr wystąpiła na rynku w Krakowie podczas koncertu Jubileuszowego z okazji 90-lecia Odzyskania Niepodległości, oraz 85-lecia utworzenia Związku OSP w Małopolsce. W 2008 roku do orkiestry dołączył 10-letni Dominik Kachel, wnuk perkusisty Ryszarda Kachla, oraz Paulina Ptak.


Dzięki orkiestrze rok 2009 w Kukowie zaczął się wyjątkowo muzykalnie. Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stryszawie 8 stycznia w remizie tutejszej jednostki OSP zorganizowała Koncert Noworoczny, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez.


17 kwietnia Młodzieżowa Orkiestra wzięła udział w eliminacjach powiatowych do XXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych "Talenty Małopolski 2009" w Zawoi. Jury postanowiło przyznać jej pierwsze miejsce i tym samym zaprosić do etapu wojewódzkiego. Finał odbył się tydzień później w Olkuszku. Występ Młodzieżowej Orkiestry z gminy Stryszawa był także popisem umiejętności Justyny Sumery i Maksymiliana Bargla, którzy we fragmentach granych utworów zagrali solo. Jury postanowiło nagrodzić ten występ pierwszym miejscem.


W maju cała orkiestra uczestniczyła w XV Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych "Echo", który odbył się w Naprawie. Po tym przeglądzie nasza orkiestra wzbogaciła się o dwa nowe puchary. Jeden za zdobycie 3 miejsca w występie scenicznym, a drugi za zdobycie I miejsce dla najlepiej maszerującej orkiestry.


W czerwcu po raz trzeci z rzędu została wytypowana do reprezentowana powiatu podczas Wojewódzkiego Przeglądu Strażackich Orkiestr Dętych. Niestety w tym roku nie udało się stanąć na podium, jednak sam udział w tym przeglądzie to już duże wyróżnienie.


We wrześniu zagrała podczas powiatowych zawodów sportowo – pożarniczych w Suchej Beskidzkiej oraz na wystawie fotograficznej poświęconej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kukowie.


W tym samym miesiącu orkiestra rozpoczęła współpracę z krzeszowską scholą, której efektem był wspólny koncert podczas IX Dnia Papieskiego w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie 11 października. Uświetnieniem zakończenia sezonu była wycieczka do Krynicy Zdrój. Po drodze nie mogło zabraknąć koncertu na Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu.


W 2009 roku orkiestra zagrała rekordową liczbę 41 występów. Do najważniejszych należy zaliczyć koncert pt. „Strażacy Ojcu Świętemu w Hołdzie” na wadowickim rynku 18 maja, oraz występ podczas Dni Jeleśni 19 lipca.


Rok 2009 to także nabór młodych muzyków do orkiestry. W muzyczne szeregi wstąpili Kamil Mikołajek, Marcin Palichleb, Sławomir Pacholwski oraz Kamil Zawora.

2010 rok zaczął się wyjątkowo uroczyście - 17 stycznia w kukowskiej remizie świętowano jubileusz 5-lecia powstania orkiestry, połączony z II Koncertem Noworocznym. Miłym akcentem było uhonorowanie najstarszego muzyka w orkiestrze saksofonisty Edwarda Targosza, który w tym roku obchodzi swój jubileusz 60-lecia muzykowania. Podczas ponad godzinnego występu muzycy zaprezentowali najlepsze utwory ze swojego repertuaru, jak i premierowe utwory, które orkiestra przygotowywała na nadchodzący sezon. Podczas koncertu zgromadzona publiczność usłyszała również kolędy oraz pieśni związane z Janem Pawłem II, podczas których wokalnie orkiestrę wsparła Schola Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie. Muzycy również nie zapomnieli o swoim kapelmistrzu. Po zakończeniu występu złożyli serdeczne podziękowania za cały trud włożony w prowadzenie orkiestry. W ramach koncertu przygotowana została wystawa fotograficzna prezentująca 5 lat historii Orkiestry Dętej pod batutą Krzysztofa Górskiego.


Pierwsze sukcesy przyszły już 19 kwietnia. Występ Młodzieżowej Orkiestry Estradowej na szczeblu powiatowym XXIII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych "Talenty Małopolski 2010" jury postanowiło nagrodzić I miejscem i jednocześnie zaprosić do eliminacji wojewódzkich, które odbyły się 8 maja w Wadowickim Centrum Kultury. Gwiazdą tegorocznego występu naszej orkiestry był niewątpliwie 12-letni Dominik Kachel , który we fragmentach zagrał solo.


13 czerwca cała orkiestra wzięła udział w Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych "Echo" w Naprawie, gdzie zdobyła I miejsce za występ sceniczny. Należy tutaj wspomnieć, że nasza orkiestra już po raz 4 brała udział w tym przeglądzie. W sumie przywiozła już trzy I puchary w tej kategorii. 27 czerwca wzięła udział w XXI Regionalnym Przeglądzie Orkiestr OSP w Krynicy - Zdrój. Przeglądy te odbywają się co 2 lata i są eliminacjami do Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych.


W 2010 roku orkiestrę można było usłyszeć 30 razy. Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem, w którym brała udział była kwietniowa VI Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę. Pielgrzymka ta odbywa się co 5 lat. Jednym z jej elementów był wspólny koncert 150 orkiestr dętych z całej polski, w tym naszej. W lipcu po raz drugi zagrała na 2 dużych imprezach plenerowych – Dniach Lachowic i Dniach Jeleśni. Jak co roku orkiestra swoją muzyką uświetniła m.in. Msze Św. Przy kapliczce na Budzinówce (Kuków) i w Górkach kukowskich pod Krzyżem, Święto Zabawki Ludowej, Dożynki Gminne, czy Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego Par z gminy Stryszawa.


19 września w Lachowicach odbyła się I Wystawa Fotograficzna pt. „Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa Wczoraj i Dziś”, która ma za zadanie przybliżyć historię orkiestr dętych działających na terenie naszej gminy.


W 2010 roku w muzyczne szeregi wstąpili: Michał Trzop, Anna Palichleb, Jakub Młyński, Aleksandra Wajdzik, Katarzyna Chudzik.

Cała orkiestra spotyka się raz w tygodniu w niedzielę o godz. 14.00 na próbie w remizie OSP Kuków. Próby sekcyjne odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych i wieczornych, na których kapelmistrz ćwiczy z młodymi muzykami. Obecnie orkiestrę tworzy ok. 35 osób wieku od 8 do 75 lat. Oprócz grania orkiestra spełnia jeszcze jedną funkcję społeczną - integruje ludzi z różnych miejscowości o różnym wieku, ale o tej samej pasji oraz organizuje pożytecznie czas wolny młodzieży wiejskiej. Dzięki orkiestrze wielu młodych ludzi z terenu naszej gminy zainteresowało się muzyką. Kilku podopiecznych Pana Krzysztofa rozpoczęło naukę w szkołach muzycznych.

Nagrody i wyróżnienia

2014

I miejsce w XX Przeglšd Orkiestr Dętych "Echo" - Wysoka- 15.06.2014 r.

II miejsce w VII Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP - Bystra - 01.06.2014 r

Puchar dla Najlepiej Maszerujšcej Orkiestry Dętej podczas VII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP - Bystra - 01.06.2014 r

Statuetka dla Edwarda Targosza, najstarszego muzyka podczas VII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP - Bystra - 01.06.2014 r

Statuetka dla Patryka Kachla, najmłodszego muzyka podczas VII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP - Bystra - 01.06.2014 r

2013

III miejsce w XXXVI Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych Echo Trombity - Nowy Sącz - 23.06.2013 r.

I miejsce w Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych "Echo" - Naprawa - 16.06.2013 r.

Wyróżnienie w XXVI Małopolskim Festiwalu Forum Muzycznych Talenty Małopolski 2013 (szczebel powiatowy)- Zawoja - 17.04.2013

2012

Wyróżnienie w Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych - Tomaszkowice - 09.09.2012 r.

II miejsce Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych "Echo" w Osielcu. - 10.06.2012 r.

I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP - Zembrzyce - 26.05.2012 r.

Puchar dla Najlepiej Maszerującej Orkiestry Dętej podczas Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP - Zembrzyce - 26.05.2012 r

2011

V miejsce w VIII Małopolskim Przeglšdzie Orkiestr Dętych OSP - Zakliczyn - 14.08.2011 r.

2010

I miejsce w Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych "Echo" - Naprawa - 13.06.2010 r.

I miejsce w XXIII Małopolskim Festiwalu Forum Muzycznych Talenty Małopolski 2010 (szczebel powiatowy)- Zawoja - 19.04.2010

2009

Puchar dla Najlepiej Maszerującej Orkiestry Dętej podczas Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych "Echo" - Naprawa- 24.05.2009 r.

III miejsce w Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych "Echo - Naprawa- 24.05.2009 r.

I miejsce w XXII Małopolskim Festiwalu Forum Muzycznych Talenty Małopolski 2009 (szczebel wojewódzki) - Olkusz - 26.04.2009 r.

I miejsce w XXII Małopolskim Festiwalu Forum Muzycznych Talenty Małopolski 2009 (szczebel powiatowy)- Zawoja - 17.04.2009

2008

IV miejsce w VI Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych - Raba Wyżna - 15 września 2008

Wyróżnienie w XXXI Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych Echo Trombity - Nowy Sącz - 22.06.2008 r.

I miejsce w Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych "Echo - Łętownia - 15.06.2008 r.

I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP - Sidzina - 17.05.2008 r.

Puchar dla Najlepiej Maszerującej Orkiestry Dętej podczas Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP - Sidzina - 17.05.2008 r.

I miejsce w XXI Małopolskim Festiwalu Forum Muzycznych Talenty Małopolski 2008 (szczebel powiatowy)- Zawoja - 15.04.2008

„Laur Babiogórski” - wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich.

2007

Wyróżnienie I stopnia w V Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych - Polanka Wielka k. Oświęcimia - 16 września 2007

Nagroda dla Beaty Nosal najlepszej Tamburmajor podczas XXX Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych Echo Trombity - Nowy Sącz - 17.06.2007 r.

III miejsce w XXX Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych Echo Trombity - Nowy Sącz - 17.06.2007 r.

Nagroda dla Beaty Nosal najlepszej perkusistki podczas XIII przeglądu Orkiestr Dętych Echo - Wysoka - 10.06.2007 r.

I miejsce w XIII przeglądzie Orkiestr Dętych Echo - Wysoka - 10.06.2007 r.

Występ w Piwnicy pod Baranami - Kraków - 02.06.2007 r.

I miejsce w XX Małopolskim Festiwalu Forum Muzycznych Talenty Małopolski 2007 (szczebel wojewódzki) - Piekary - 21.04.2007 r.

I miejsce w XX Małopolskim Festiwalu Forum Muzycznych Talenty Małopolski 2007 (szczebel powiatowy)- Zawoja - 13.04.2007

2006

II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych - Zawoja - 04.06.2006 r.

Puchar dla Najlepiej Maszerującej Orkiestry Dętej podczas Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych - Zawoja - 04.06.2006 r.

Rozkład jazdyLosowe zdjęcie:

Wspierają nas:
© Copyright: www.kukow.pl 2006 - 2013, wszystkie prawa zastrzeżone, projekt i wykonanie: Mateusz Szymski

on-line: ,wizyt ogółem: